Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awantura o "Shtetl"

23 kwietnia 1996 | Kultura | SW

Film Mariana Marzyńskiego zniekształca rzeczywistość

Awantura o "Shtetl"

W ostatnim tygodniu amerykańska telewizja publiczna (PBS) dwukrotnie pokazała trzygodzinny film dokumentalny "Shtetl", poświęcony stosunkom polsko-żydowskim w miasteczku Brańsk na białostocczyźnie, którego większość żydowskich mieszkańców zginęła z rąk hitlerowców. Opowiada on o wyprawach dwóch żyjących w USA Żydów do Brańska, gdzie nawiązują oni kolejno kontakt z młodym historykiem, Zbyszkiem Romaniukiem, zafascynowanym historią Żydów.

Chodząc po mieście, wspominają dawne dzieje i rozmawiają z ludźmi, którzy opowiadają o zagładzie Żydów, o tym, kto ich ukrywał i kto ich zdradzał. Winnej części "Shtetl" Zbyszek jedzie do Stanów Zjednoczonych, gdzie w rozmowach z Żydami spotyka się z różnymi zarzutami pod adresem Polaków.

Film skonstruowany jest w taki sposób, że amerykański widz odnosi wrażenie, iż winnymi zagłady Żydów podczas II wojny światowej są przede wszystkim Polacy. Jak napisał Walter Goodman w opublikowanej w "New York Timesie" recenzji: ">>Shtetl<< to ambitna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 733

Spis treści
Zamów abonament