Kobiety nie tracą nadziei
Bośnia: relacje uchodźców ze Srebrenicy
Kobiety nie tracą nadziei
Fatimę poznałem niedawno w pobliżu siedziby przedstawicielstwa Wysokiego Komisariatu ONZ ds. Uchodźców w Tuzli. Przybyła tam z grupą kilkuset gniewnych, ubranych na czarno Muzułmanek, które obrzuciły kamieniami samochody z napisem UN. Kobiety wznosiły wrogie okrzyki pod adresem Organizacji Narodów Zjednoczonych i domagały się wyjaśnienia losu mężów, ojców i braci, którzy zaginęli w Srebrenicy latem ubiegłego roku. Zagadkę ich zniknięcia najprawdopodobniej kryją masowe groby, których rozkopywanie rozpoczęło się w tych dniach pod kierunkiem ekspertów haskiego trybunału do badania zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Żony zaginionych chcą znać prawdę, co się z ich mężami stało, ale wolą odsunąć myśl, iż zostali zamordowani.
Fatima Salemović dokładnie pamięta wszystkie szczegóły zajść, twarze i nazwiska z ostatnich dni lipca 1995 roku, gdy wojska bośniackich Serbów wkroczyły do Srebrenicy. Mówi, że jej całe życie straciło wówczas sens. To, czego nie widziała na własne oczy, uzupełnia relacjami usłyszanymi od innych uchodźców. Pamięć Bośniaków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta