Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Honor, ale i pieniądze

23 kwietnia 1996 | Kraj | AK

Weryfikacja to problem nie tylko odpowiedniego udokumentowania zasług, ale -- chyba jeszcze trudniejszy -- problem niejednoznaczności ocen historycznych.

Honor, ale i pieniądze

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powstał w 1990 roku przede wszystkim po to, żeby przywrócić pluralizm stowarzyszeń i przełamać monopol ZBoWiD na przyznawanie uprawnień kombatanckich: zweryfikować te, które on nadał, i objąć nimi tych, którym ich odmówił. Tymczasem funkcje, które teraz pełni Urząd, wykraczają poza ten cel.

To prawda. Nikt nie wyobrażał sobie wtedy, jak potoczą się wypadki. Rocznie otrzymujemy około 50 tysięcy listów, najwięcej ze wszystkich ministerstw. W 1995 roku odwiedziło nas 11, 5 tysiąca interesantów. Statut mówi, że naszym podstawowym obowiązkiem jest weryfikacja. Otrzymaliśmy 330 tysięcy teczek z decyzjami wydanymi przez ZBoWiD. Ponadto pracowały społeczne komisje w województwach; te przejrzały 400 tysięcy teczek. Nikt jednak nie przewidział, że rocznie będzie wpływać 30 -- 40 tysięcy nowych wniosków; w sumie napłynęło ich już ponad 200 tysięcy. Mamy 140 pracowników, a bezpośrednio sprawami przyznawania i weryfikowania uprawnień zajmuje się czterdziestu czterech.

Na Urząd, jako współorganizatora wielkich świąt kombatanckich w kraju i za granicą w 1994 i 95...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 733

Spis treści
Zamów abonament