Narodowy Bank Polski w wizji posłów
Przed pierwszym czytaniem
Narodowy Bank Polski w wizji posłów
Poselski projekt ustawy o Narodowym Banku Polskim, którego sprawozdawcą na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie pos. Mieczysław Czerniawski, cechuje dążenie do zwiększenia roli organów kolegialnych tej instytucji, tzn. Rady i Zarządu NBP oraz Rady Ekonomiczno-Naukowej NBP. Ustawa ma zapewnić harmonijne współdziałanie banku z rządem. W posiedzeniach Rady banku uczestniczyliby przedstawiciele Rady Ministrów z prawem zawieszania jej uchwał.
Posłowie dążą do uchylenia ustawy z 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim jako "służącej odmiennym celom". Dowodzą, że zaproponowane przez nich rozwiązania uzasadnia potrzeba uniezależnienia polityki pieniężnej od zmian politycznych i nadanie jej charakteru długookresowego oraz konieczność harmonizacji ustawodawstwa krajowego z rozwiązaniami przyjętymi we Wspólnotach Europejskich. Ustawa na nowo określiłaby m. in. kompetencje i odpowiedzialność wdziedzinie polityki pieniężnej, ustaliłaby zakres i formy oddziaływania NBP na funkcjonowanie banków komercyjnych.
Podstawowym celem działalności NBP jest umacnianie polskiego pieniądza oraz współdziałanie w realizacji polityki gospodarczej państwa -- stanowią przepisy ogólne tej ustawy. Projektodawcy przekonują, że ustawowy obowiązek współdziałania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta