Samorząd z centralą przy Wiejskiej
PSL chce izby samorządowej w miejsce Senatu. Przeciwko temu pomysłowi podnoszony jest między innymi argument, że stanowiłoby to zakłócenie ustrojowego modelu podziału władzy.
Samorząd z centralą przy Wiejskiej
Od kilku lat PSL samotnie lansuje projekt zastąpienia Senatu przez izbę samorządową. Stronnictwo -- mówią jego politycy -- bywa często oskarżane, że jest przeciwne samorządności i hamuje decentralizację. "Chcemy poprzez utworzenie izby samorządowej podkreślić, że tak nie jest" -- twierdzą ludowcy.
W złożonym do Komisji Konstytucyjnej, wspólnym z Unią Pracy, projekcie ustawy zasadniczej PSL nie przewidywało istnienia drugiej Izby parlamentu. Marszałek Senatu Adam Struzik tłumaczył po roku sprawowania swojego urzędu, że przed wojną i w dwóch kadencjach po 1989 roku ludowcy nie mieli reprezentacji w Senacie lub była to reprezentacja bardzo nikła. Stąd niechęć w Stronnictwie do tej Izby.
Wyłuskiwanie autorytetów
Od czasu, kiedy Struzik został przewodniczącym KSST, zaczęto mówić coraz częściej o propozycji zastąpienia Senatu izbą samorządową. Głównym zwolennikiem tego rozwiązania stało się PSL, co zapisała w swojej uchwale Rada Naczelna tego ugrupowania. -- Niektórzy obawiają się, że w ten sposób zmniejszono by uprawnienia tej Izby. Jednak my proponujemy zachowanie dotychczasowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta