Sprzedaż z wolnej ręki
Sprzedaż z wolnej ręki
Procedury upadłościowe przewidują tryb sprzedaży przedsiębiorstwa z wolnej ręki przez syndyka masy upadłości; czy transakcji takiej można dokonać w dowolny sposób, poza kontrolą sądu, skoro tak kusząco brzmi obietnica sprzedaży "z wolnej ręki"? Czy "ręka" ta jest rzeczywiście "wolna"?
Uchwała Sądu Najwyższego z 14 grudnia 1995 r. (III CZP 176/ 95 opubl. w "Radca Prawny" 1996, nr 2) zawiera tezę:
"Sprzedaż w całości przedsiębiorstwa upadłego wymaga zezwolenia sędziego komisarza w sytuacjach określonych w art. 132 i art. 140 prawa upadłościowego. Zezwolenie sędziego komisarza zapada w formie postanowienia".
SN przypomniał, że osiągnięcie celu postępowania upadłościowego następuje głównie w drodze likwidacji majątku masy upadłości, która dochodzi do skutku przez sprzedaż ruchomości i nieruchomości oraz przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i realizowanie innych jego praw majątkowych (art. 112 pr. upadł. ). Gdy w skład masy upadłości wchodzi przedsiębiorstwo, to powinno być ono sprzedane jako całość, jeżeli jest to możliwe (art. 113 § 1 zd. 1 pr. upadł. ). "Przedsiębiorstwo" jest pojęciem zbioru, przede wszystkim praw materialnych i niematerialnych, ale także zobowiązań i innych obciążeń. Art. 55
1
kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta