Klauzule w umowach o pracę
Wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone
Klauzule w umowach o pracę
Na treść umowy o pracę składają się przede wszystkim postanowienia obligatoryjne, wynikające z przepisów prawa pracy. Postanowienia te określają: rodzaj zawieranej umowy, jej strony, datę zawarcia, rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania za pracę.
Poza postanowieniami obligatoryjnymi umowa o pracę może zawierać także inne postanowienia, które strony uznały za istotne. Są to tak zwane klauzule autonomiczne. Ich zasięg jest praktycznie dowolny. Natomiast postanowienia umów o pracę niezgodne z przepisami prawa pracy albo mniej korzystne dla pracownika niż przepisy ogólne są zakazane. Występowanie takich zapisów w umowach nie przekreśla jednak ważności pozostałych postanowień.
Klauzule obligatoryjne
Nowy kodeks pracy zakłada domniemanie istnienia stosunku pracy. Artykuł 22 kp mówi, że każda praca wykonywana pod nadzorem i za określone wynagrodzenie jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na to czy umowa zawarta przez strony nosi nazwę umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Możemy domniemywać, że o ile nic innego nie wynika z takiej umowy, stosunek pracy został nawiązany w formie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Nowy kodeks pracy w art. 29 § 1 wprowadza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta