Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas skończyć z ukrywaniem finansów

24 maja 1996 | Kraj | EK

Czas skończyć z ukrywaniem finansów

Rozmowa z ks. bp. Tadeuszem Pieronkiem, sekretarzem generalnym Episkopatu Polski

Biskup Piotr Jarecki powiedział kilka dni temu, że ujawnienie stanu finansów duchowieństwa przekonałoby ludzi, iż przeświadczenie o bogactwie księży jest tylko mitem. W jego opinii duchowni żyją na nie gorszym, ale i nie lepszym poziomie materialnym od przeciętnej. Czy Kościół ujawni swoje finanse?

Uważam, że nie ma ku temu przeszkód, przy czym chciałbym poinformować, iż nie będzie żadnych sensacji. Ujawnienie musiałoby dotyczyć tej części dochodów i wydatków, które nie wchodzą w ścisłe rejestry fiskusa. Chodzi głównie o ofiary, jakie wierni składają na tacę w kościele, gdyż one nie podlegają opodatkowaniu, i o osobiste dochody księży, które są opodatkowane ryczałtowo.

Oczywiście ujawnianie dochodów, które pochodzą z ofiar, jest zawsze trudne, ale myślę, że trzeba znaleźć jakiś system. Nie sądzę, aby księża mieli coś do ukrycia. Zubożenie społeczeństwa pociągnęło za sobą uszczuplenie dochodów księży, którzy żyją z tego, co ludzie dają. Ludzie mając mniej, mniej dają.

Kiedy mogłoby to nastąpić?

Nie jest to rzecz, którą można by zrobić na żądanie dziennikarzy. Jawność nie oznacza, że wszyscy będziemy na drzwiach pisali, jaki kto ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 761

Spis treści
Zamów abonament