Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poskramianie wolności mediów

24 maja 1996 | Media, Internet | JW

Za mało pisano u nas o wolności słowa, oroli prasy w państwie

Poskramianie wolności mediów

Jerzy Wysocki

Polsce nie grozi powrót klasycznej cenzury. Ograniczenie wolności słowa może mieć jednak bardzo różne źródła. Wokół mediów tworzy się zły klimat. Wywierana jest polityczna presja. Utrwalony przez lata rynek zmienia swe oblicze. Nigdy nie sądziłem, że po siedmiu latach demokratycznej transformacji myśli z czasów, których już nie ma, znów stać się mogą aktualne i nośne.

Rozbicie monopolu

Za mało pisano u nas o wolności słowa, o roli mediów w demokratycznym państwie. Był w tym i dziennikarski profesjonalizm, który ostrzegał przed banalnością, ale i naiwność, że to, co oczywiste dla środowiska, jest obowiązującą normą.

Pamiętamy rok 1989. "Gazeta Wyborcza" -- prasowy fenomen "okrągłego stołu", raczkujący dziennik opozycji demokratycznej. Wokół monopol RSW, relikt totalitarnego czasu. Rozbicie tego monopolu, prywatyzacja mediów prasowych były przedsięwzięciem trudnym i wielce ryzykownym. Jednak w efekcie na rynku mediów zapanował pluralizm. Czytelnik po latach peerelowskiej propagandy i podziemnych wydawnictw mógł w kiosku kupić to, co mu odpowiadało. Miał starą "Trybunę" i inne już "Życie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 761

Spis treści
Zamów abonament