Zwalczać czy relacjonować
Prasa a terroryzm
Zwalczać czy relacjonować
Wojciech Sadurski
"Nasza grupa GN 95 walczy z nieuczciwie wchodzącymi firmami zachodnimi, przejmującymi nasz rynek, a nas czyniącymi niewolnikami swojego kapitału" -- napisali terrroryści winni zamachu na stację benzynową Shella w Warszawie w końcu kwietnia. "Jesteśmy też wrogo nastawieni do Żydów i będziemy ich tępić i wspomagać wszystkich, którzy robią to samo" -- oznajmiła dalej grupa GN 95 w swym oświadczeniu. Sprawa ta postawiła na porządku dziennym dylemat, który wcześniej w Polsce praktycznie nie istniał, a z którym już borykały się zarówno media, jak i prawodawcy w innych krajach demokratycznych.
Publikować listy od terrorystów, zawierające tak cenne myśli, jak wspomniany program GN 95, czy raczej ignorować je i w ten sposób utrudniać przestępcom osiąganie ich celów? Rzecznik rządu Aleksandra Jakubowska wezwała polskie media do nieogłaszania żądań terrorystów: "Chciałabym prosić, aby prasa polska przyjęła dobry obyczaj prasy europejskiej i amerykańskiej".
Obyczaj może byłby i dobry, ale został wymyślony przez samą panią rzecznik: ani w prasie większości państw zachodnioeuropejskich, ani tym bardziej w prasie amrykańskiej nie istnieje zasada niepublikowania żądań terrorystów. Najbardziej ewidentnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta