Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwalczać czy relacjonować

24 maja 1996 | Publicystyka, Opinie | WS

Prasa a terroryzm

Zwalczać czy relacjonować

Wojciech Sadurski

"Nasza grupa GN 95 walczy z nieuczciwie wchodzącymi firmami zachodnimi, przejmującymi nasz rynek, a nas czyniącymi niewolnikami swojego kapitału" -- napisali terrroryści winni zamachu na stację benzynową Shella w Warszawie w końcu kwietnia. "Jesteśmy też wrogo nastawieni do Żydów i będziemy ich tępić i wspomagać wszystkich, którzy robią to samo" -- oznajmiła dalej grupa GN 95 w swym oświadczeniu. Sprawa ta postawiła na porządku dziennym dylemat, który wcześniej w Polsce praktycznie nie istniał, a z którym już borykały się zarówno media, jak i prawodawcy w innych krajach demokratycznych.

Publikować listy od terrorystów, zawierające tak cenne myśli, jak wspomniany program GN 95, czy raczej ignorować je i w ten sposób utrudniać przestępcom osiąganie ich celów? Rzecznik rządu Aleksandra Jakubowska wezwała polskie media do nieogłaszania żądań terrorystów: "Chciałabym prosić, aby prasa polska przyjęła dobry obyczaj prasy europejskiej i amerykańskiej".

Obyczaj może byłby i dobry, ale został wymyślony przez samą panią rzecznik: ani w prasie większości państw zachodnioeuropejskich, ani tym bardziej w prasie amrykańskiej nie istnieje zasada niepublikowania żądań terrorystów. Najbardziej ewidentnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 761

Spis treści
Zamów abonament