Kłopoty z windykacją
Portfel kredytowy BGŻ
Kłopoty z windykacją
Przeszło jedną trzecią portfela kredytowego Banku Gospodarki Żywnościowej stanowiły w końcu ub. r. należności nieregularne. Same kredyty stracone, a więc takie, których odzyskanie wydaje się niemożliwe, stanowią 1/ 3 portfela tego banku. Na dziś zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Gospodarki Żywnościowej i należy się spodziewać, że temat sanacji banku, a zwłaszcza restrukturyzacji portfela kredytowego będzie jednym z głównych omawianych tematów.
Nie ulega wątpliwości, że portfel kredytowy (oraz zobowązania pozabilansowe) jest tym, co decyduje o obecnej, delikatnie mówiąc, nie najlepszej kondycji finansowej BGŻ. Gdyby nie obligacje restrukturyzacyjne, odsetki otrzymywane z udzielonych kredytów, pożyczek oraz papierów wartościowych nie wystarczałyby na zapłacenie oprocentowania od depozytów. Co gorsza, ta sytuacja się utrzymuje. Po 5 miesiącach br. łączny wynik z przychodów i kosztów odsetkowych i prowizji wynosił 163, 7 mln zł. Jednak jeżeli pominiemy odsetki od obligacji restrukturyzacyjnych wówczas wynik ten będzie wynosił minus 58, 2 mln zł. Odpowiada to jednak 1/ 3 tej wielkości z całego ub. r. , a więc można powiedzieć, że jest już wyraźny postęp.
Stan portfela
Zasadniczą przyczyną złej kondycji portfela kredytowego jest trudna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta