Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Jerzy Jacyszyn
Jednym z warunków powstanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest według art. 160 kodeksu handlowego wniesienie całego kapitału zakładowego. Jego wysokość powinna być określona w umowie spółki zawartej pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego. Umowa ta powinna określać również liczbę i wysokość udziałów (art. 162 k. h. ).
Kapitał zakładowy jest to suma czystego majątku, którą spółka zobowiązuje się w interesie wierzycieli utrzymać w całości i nie rozdzielać między wspólników. Suma ta nie może być naruszona, zanim się przystąpi do podziału zysków. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały o równej lub nierównej wysokości. Umowa spółki postanawia, czy wspólnik może mieć jeden tylko czy więcej udziałów. Jeżeli więcej, to wszystkie udziały w kapitale zakładowym są równe i niepodzielne (art. 159§1 k. h) .
Przez udziały w spółce z o. o. rozumiemy ogół praw i obowiązków wspólnika wynikających ze stosunku spółki. Suma udziałów daje kapitał zakładowy.
Zmiany w składzie osobowym spółki z o. o. są następstwem zasady swobodnego obrotu udziałami. Art. 180 k. h. mówi, że zbycie udziału w całości lub w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta