Warunki formalne uchwały
Ważne dla samorządu załogi
Warunki formalne uchwały
Rada pracownicza w przedsiębiorstwie państwowym zawsze, kiedy chce wyrazić swoje stanowisko lub pogląd, podejmuje decyzję lub zgłasza wniosek, musi to ubrać w formę uchwały. Taki tryb obowiązuje przy wyrażaniu woli organu kolegialnego; jest to również konsekwencja art. 37 ust. 1 ustawy o samorządzie załogi, w myśl którego "dyrektor przedsiębiorstwa wykonuje uchwały rady pracowniczej przedsiębiorstwa dotyczące działalności przedsiębiorstwa". Błędny jest zatem pogląd, że rada podejmuje uchwałę tylko wtedy, kiedy korzysta zuprawnień stanowiących. Jakie warunki musi spełniać uchwała, aby nie można było jej kwestionować ze względów formalnych? -- pytają z Zawiercia.
Odpowiedź wymaga omówienia kilku podstawowych zasad, mających wpływ na poprawność uchwały rady pracowniczej w przedsiębiorstwie państwowym.
Uchwały rady różnią się zakresem przedmiotowym -- pochodnym uprawnień -- oraz skutkami zawartych w nich postanowień, inicjatyw i wniosków. Uchwały stanowiące organów samorządu odnoszą się do "istotnych spraw przedsiębiorstwa". Skonkretyzowano je w ustawach, zwłaszcza zaś w art. 24 ustawy o samorządzie załogi. Uchwały obowiązują załogę oraz podmioty wskazane w przepisach. Jeśli dotyczą spraw przedsiębiorstwa, kierowane są do dyrektora. Czasem ich adresatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta