Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli nie Ciech, to kto

26 czerwca 1996 | Ekonomia | AK

Prywatyzacja przemysłu sodowego

Jeśli nie Ciech, to kto

Francuski Rhône Poulenc to nie odwzajemniona miłość związkowców. Teraz gorycz wyrażają w żądaniu ustąpienia zarządu spółki, rady nadzorczej, ministra przekształceń własnościowych -- tak prezes zarządu Janikosody, Jerzy Makowicz opisuje przyczyny niezadowolenia związkowców, wyrażające się w trwającym od 12 czerwca pogotowiu strajkowym w samej spółce oraz w pikietach, które związkowcy urządzili 14 czerwca przed Urzędem Rady Ministrów i Ministerstwem Przekształceń Własnościowych.

Związkowcy uważają, że to przedłużające się negocjacje z potencjalnym francuskim inwestorem spowodowały, iż Francuzi w ostatnim momencie, czyli -- już na etapie negocjacji po złożeniu ofert -- zrezygnowali z kupienia większościowych pakietów akcji. Przedstawiciele ministerstwa mówią natomiast, że rozmyśliła się strona francuska. "To dla nas nie było żadnym zaskoczeniem. W zachodniej prasie pojawiały się już dawno artykuły o tym, że Rhône Poulenc nie robi dobrych interesów w chemii ciężkiej. Nie mógł sprostać konkurencji Solvaya, a poza tym w farmacji, w której ten koncern także działa, można osiągnąć wyższą rentowność" -- twierdzi prezes Makowicz.

Z tego powodu Francuzi sprzedali jeden ze swoich zakładów sodowych w USA. Jak się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 789

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament