Gasnące tempo reform
Co dalej z przekształceniami gospodarki
Gasnące tempo reform
Marek Dąbrowski
W swym exposée z listopada 1993 r. premier Waldemar Pawlak zapowiedział, iż jego rząd nie będzie się ścigał w przeprowadzaniu reform. Zapowiedzi tej pozostał wierny zarówno on, jak i dwaj kolejni premierzy kierujący rządami lewicowej koalicji. Tempo reform w Polsce wyraźnie wygasa. Dotyczy to wszystkich aspektów transformacji systemowej.
Coraz mniej prywatyzacji
Bardzo wyraźnie zjawisko to daje się zaobserwować w sferze prywatyzacji. Z roku na rok spada liczba projektów finalizowanych w ramach prywatyzacji kapitałowej oraz obu form prywatyzacji likwidacyjnej. Po dokonanej na przełomie ubiegłego i bieżącego roku prywatyzacji przemysłu tytoniowego portfel przyszłych transakcji w ramach "kapitałówki" świeci ewidentnie pustkami, czemu nie przeczy nawet MPW.
Powodem braku zainteresowania prywatyzacją likwidacyjną jest podobno oczekiwanie na nową ustawę prywatyzacyjną i związane z nią większe przywileje dla załóg. Wyniki lutowego referendum (choć nie posiadały żadnej mocy wiążącej) zostały ochoczo wykorzystane do zaniechania dyskusji o ewentualnym powiększeniu programu NFI. A niejako przy okazji obumarła dyskusja nad innymi programami masowej prywatyzacji, takimi jak rekompensaty dla pracowników sfery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta