Służba zastępcza na życzenie
NR 146 (4400) 25 czerwca 1996
Służba zastępcza na życzenie
Ponad czterdziestu posłów zarówno z klubów koalicyjnych, jak i opozycyjnych uważa, że żadna komisja nie powinna oceniać prawdziwości motywacji poborowego, który wystąpił o służbę zastępczą. Pierwsze czytanie projektu ustawy o służbie zastępczej, do której kierowano by osoby odmawiające z ważnych powodów służby wojskowej, przewidziano w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu.
Projekt zrodził się wskutek krytyki dotychczasowych przepisów w tej sprawie -- piszą jego autorzy. Ich zdaniem komisje poborowe, oceniając poglądy moralne i religijne ubiegających się o służbę zastępczą, bardzo często popełniają błędy. Z tego powodu zdarzają się skazania na wyroki więzienia za uchylanie się od pełnienia służby wojskowej osób, które konsekwentnie domagały się skierowania do służby zastępczej. Nasz kraj stał się w związku z tym obiektem zainteresowania Amnesty International, która uznała skazanych poborowych za więźniów sumienia, a Polskę za kraj naruszający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta