Winę trzeba udowodnić i to jest rola pracodawcy
Nie tylko prawo cywilne pozwala dochodzić swego, gdy druga strona umowy nie wywiązuje się właściwie ze swoich zobowiązań. Takie możliwości daje także prawo pracy w relacjach pracownik – pracodawca. I nie sprowadzają się one wyłącznie do nagany.
Prawdopodobnie niewielu pracowników nawet zdaje sobie sprawę z tego, że kodeks pracy pozwala zatrudniającym im firmom na stosowanie dotkliwych kar finansowych za wadliwie wykonaną pracę. Nie ma się co temu dziwić. Żeby można było je zastosować, musi być spełnionych wiele warunków, nie wystarczy tylko niezadowolenie szefa.
Wzajemne zobowiązanie
O wzajemnych zobowiązaniach pracownika i pracodawcy kodeks pracy mówi po prostu, że pierwszy ma wykonywać określone zadania, drugi za to płacić wynagrodzenie. Praca powinna być przy tym staranna, sumienna i zgodna z poleceniami pracodawcy.
Wynagrodzenie natomiast tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Istotne jest przy tym, że – jak również mówi kodeks – wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
O zasadach tych na co dzień raczej się nie mówi. Przywoływane są z reguły wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta