Jak usprawnić egzekucję
Problemy, jakie wywołują przepisy o zbiegu egzekucji, powinny skłonić ustawodawcę do niezwłocznego podjęcia prac nad ich kompleksową zmianą – uważają sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie oraz asystentka sędziego w tym sądzie
Tym razem przedmiotem rozważań jest przepis art. 773 § 3 k. p. c.: „w przypadku wystąpienia dalszych zbiegów egzekucji do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje organ egzekucyjny wyznaczony przy pierwszym zbiegu egzekucji”.
Przepisowi temu stawiamy cztery zarzuty:
> że nie zwolniono sądów od podejmowania decyzji w sprawach spełniających przesłanki z tego przepisu (patrz: nasz tekst w „Rz” z 12 lipca, drugi był opublikowany 26 lipca)
> zbyt wąskie ujęcie przesłanek umożliwiających jego zastosowanie,
> brak dostatecznej komunikatywności, gdy chodzi o zapis tych przesłanek, co utrudnia jego wykładnię,
> brak jasności co do oczekiwanej sentencji rozstrzygnięć sądu.
Przedmiotem naszych rozważań są trzy ostatnie zastrzeżenia.
Ten organ, który wyznaczył sąd
Jeśli chodzi o drugi i trzeci zarzut (należy je omówić wspólnie), to analizowany przepis jedynie pozornie wskazuje jasno sytuacje, gdy w grę wchodzi ustawowe przesądzenie, który organ będzie dalej prowadził łącznie obie egzekucje. Problem sprowadza się do tego, że art. 773 § 3 powiela użyty w art. 773 § 1 zdanie pierwsze zwrot „do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego” bez jego bliższego dookreślenia.
Zgodnie z art. 773 § 1 przy pierwszym zbiegu egzekucji sąd wyznacza jeden organ do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta