Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem warto się postarać o intercyzę

11 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Radny nie ma obowiązku wpisywać do oświadczenia majątkowego ani willi, w której mieszka, ani mercedesa, którym jeździ na co dzień. Oczywiście, pod warunkiem że stanowią wyłączną własność jego małżonka

Każdy radny ma obowiązek złożyć oświadczenie o stanie swojego majątku. Dokument taki należy sporządzić – według wzoru – na początku kadencji, trzy miesiące przed jej końcem, oraz w trakcie jej trwania co roku. W oświadczeniu majątkowym ujawnia się informacje dotyczące stanu swojego majątku.

W przypadku radnych pozostających w związkach małżeńskich oznacza to konieczność ujawnienia informacji o ich majątku odrębnym oraz o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową. Wynika z tego, że do oświadczenia nie wpisuje się danych dotyczących odrębnego majątku małżonka radnego.

Odrębny i wspólny

Małżeńska wspólność majątkowa powstaje najczęściej z mocy ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa. W takim przypadku obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Stanowią one majątek wspólny.

Natomiast przedmioty majątkowe, które małżonkowie nabyli przed zawarciem związku, należą do majątku odrębnego każdego z nich. Do majątku odrębnego należą również takie przedmioty majątkowe, które każdy z małżonków nabył wyłącznie do swego majątku odrębnego.

Przykładowe wyliczenie przedmiotów majątkowych, które po ustanowieniu małżeńskiej wspólności majątkowej, jak również tych, które wchodzą do majątków odrębnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8697

Spis treści
Zamów abonament