Zieloni błękitnieją
Ile gatunków pozostało do odkrycia?
Zieloni błękitnieją
Akurat jak ludzie zaczęli myśleć zielono, ochroniarze skierowali swe zainteresowania w przestrzeń błękitu. Kilka ugrupowań ekologicznych połączyło wysiłki, aby zwrócić uwagę świata na ginące życie w oceanach. "Całkowite otwarcie królestwa mórz, od ujścia i wybrzeży, po oceany i głębię morza okazało się zbyt ryzykowne" -- mówią one w swoim raporcie zatytułowanym "Światowe morza -- biologiczna różnorodność" przedstawionym na forum naukowym w zeszłym tygodniu.
Morza i oceany pokrywają 71 proc. powierzchni planety. Dotychczasowe wysiłki czynione na rzecz ochrony morza pozostają w tyle za ochroną lądową. Ekolodzy szacują to opóźnienie na co najmniej 2 dekady. "Co próbujemy uczynić, aby podnieść niebieską flagę" -- pyta Elliott Norse, dyrektor ds. naukowych w Centrum Ochrony Morza (CMC) w Waszyngtonie.
Sponsorzy raportu: CMC, Światowa Unia Ochrony (IUCN) , World Wildlife Fund, UNEP i Światowy Bank zajmowali się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta