Dłuższe urlopy wypoczynkowe, bezpłatne -- inaczej
Kodeks pracy: co odrzucić, co dodać
Dłuższe urlopy wypoczynkowe, bezpłatne -- inaczej
Wyeliminowanie z przepisów urlopowych postanowień, których celem było dyscyplinowanie pracowników, stworzenie gwarancji corocznego korzystania z urlopu wypoczynkowego i dostosowanie naszego prawa do standardów konwencji nr 132 MOP o płatnych urlopach -- to główne motywy zmian w kodeksie pracy, jakie proponuje ustawodawcy komisja kodyfikacyjna.
Nowe unormowania natychmiast zaakceptowaliby zapewne ci, którzy dopiero zaczynają pracować. Mieliby po temu co najmniej dwa powody. Pierwszy -- to skrócenie z roku do 6 miesięcy stażu koniecznego do skorzystania z pierwszego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar byłby jednak proporcjonalny do czasu przepracowanego i równałby się połowie urlopu przysługującego za rok pracy. Prawo do drugiego urlopu nabywałoby się po roku, przy czym jego wymiar skracany byłby o tyle dni, ile wykorzystano po półroczu. Prawo do dalszych urlopów przysługiwałoby natomiast -- tak jak obecnie -- w każdym następnym roku kalendarzowym. Drugi to podwyższenie z 14 do 18 dni minimalnego wymiaru urlopu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta