Obawiam się niecierpliwości
Obawiam się niecierpliwości
Rozmowa z ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej, Andrzejem Śmietanko
Dokończenie 1
O tym czy poprzedni poziom produkcji będzie odtwarzany, zadecyduje jednak zainteresowanie samych rolników. Przy obecnej stopie procentowej kredytów osiągnięcie wzrostu produkcji w rolnictwie jest niemożliwe. Trzeba także ułatwić rolnikom sprzedaż ich produktów za granicę.
Zajdzie zatem konieczność stosowania dopłat do eksportu, skoro światowe ceny wielu produktów rolnych są obecnie niższe od cen krajowych. ..
-- Nie, nie, na pewno nie jest to reguła. Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie produkty rolne, to okaże się, że niższe ceny światowe notuje się tylko w grupie kilku produktów: cukru, masła, może jeszcze paru innych towarów. Trzeba przy tym pamiętać, że ceny światowe nie są skalkulowane na poziomie kosztów, ale że są to ceny nadwyżek w produkcji, a wysokość dopłat do ich zbytu zależy od poziomu gospodarczego danego państwa. Wiadomo, że Polska nie jest lwem ekonomicznym w Europie, czyli że nie stać jej na dopłaty do eksportu rolnego. Poczekajmy zresztą jeszcze miesiąc-dwa, do czasu zakończenia Rundy Urugwajskiej, kiedy to dużo spraw się wyjaśni. Już dziś wiadomo, że wiele krajów będzie się musiało wycofać z subwencji do eksportu produktów rolnych, a wówczas ceny na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta