Wątpliwości i wyjaśnienia
Auto w biznesie -- raz jeszcze
Wątpliwości i wyjaśnienia
Po artykule zatytułowanym "Samochód w biznesie", który ukazał się w "Rzeczpospolitej" z 20 października, otrzymałem kilka pytań i próśb o dokładniejszą interpretację niektórych przepisów.
Przykład obliczeń dotyczący sytuacji, gdy podatnik jest użytkownikiem samochodu na podstawie umowy leasingu, ale pojazd nie jest zaliczony do majątku trwałego, miał na celu ogólne przedstawienie sposobu ustalania limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (cały artykuł poświęcony był rozwiązaniom zawartym w tej ustawie, aczkolwiek należy podkreślić, że podobne rozwiązania znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych) . Zawarte w nim sformułowanie, że "podatnik będzie więc mógł w listopadzie wliczyć w ciężar kosztów, oprócz 4 mln 300 tys. zł, różnicę między limitem wynikającym z iloczynu liczby przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr a kwotą wpisanych uprzednio w ciężar kosztów wydatków na naprawy i zakup benzyny", nie oznacza absolutnie, że różnica ta może być nie udokumentowana. Nie pisałem przecież o dokumentowaniu kosztów związanych z używaniem samochodu osobowego do celów związanych z działalnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta