Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozostała dziura

05 listopada 1993 | Nauka i Technika | KF

Pozostała dziura

Nauka uważa, że początkiem wszystkiego był Wielki Wybuch. Anglosasi nazwali to Big Bang. Fizyka wysokich energii zajmuje się tym, co było tuż po Big Bang przed 15 miliardami lat, i jest coraz bliżej. Potrzebuje do tego tylko. .. coraz doskonalszych urządzeń i coraz większych pieniędzy.

Fizyka wysokich energii i cząstek elementarnych stała się nauką najkosztowniejszą. Uczeni wyposażeni w katapulty atomowe, uzbrojeni w urządzenia pomiarowe wielkie jak statki kosmiczne i jeszcze większe ambicje wydają miliardy dolarów na to, by poznać i zrozumieć mikroskopową strukturę materii. By przeżyć największą przygodę.

Pod koniec ubiegłego roku fizycy amerykańscy pracujący w laboratorium wysokich energii w Chicago obwieścili światu, że są o krok od ostatecznego wyjaśnienia zagadki powstania wszechświata. Duże nadzieje wiązali z konstrukcją najnowszej generacji superakceleratora cząstek. Jego budowę już rozpoczęto w Teksasie. Miał być największym w świecie. Wydrążono pod teksaską prerią 23-km tunel, który miał tworzyć koło o długości prawie 100 km. Dziesięć tysięcy nadprzewodzących magnesów, zainstalowane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 107

Spis treści
Zamów abonament