Przepis zakwestionowany, a ludzie płacą
Użytkowanie wieczyste, czyli niezrozumiała namiastka własności
Przepis zakwestionowany, a ludzie płacą
Czym jest użytkowanie wieczyste gruntów? Mówiąc najprościej -- niezrozumiałą, zdezaktualizowaną namiastką prawa własności, która w gospodarce rynkowej jest już niepotrzebna. Mimo kilku nowelizacji kodeksu cywilnego instytucja użytkowania wieczystego nie zmieniła kształtu.
Wieczyste użytkowanie to więcej niż ograniczone prawo rzeczowe (użytkowanie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, służebności) , a mniej niż uniwersalne prawo własności. Jest czymś między własnością a ograniczonym prawem rzeczowym. Wywodzi się z teorii marksistowskiej, która wszelkie zło społeczne upatrywała w prawie własności.
Do niedawna użytkownicy wieczyści czuli się jak właściciele, bo władanie nieruchomością najczęściej ustalano na 99 lat, a opłaty były symboliczne. Do przeniesienia prawa użytkowania wieczystego stosowało się i stosuje odpowiednio przepisy o przenoszeniu prawa własności nieruchomości, co oznacza, że obowiązkowa jest forma aktu notarialnego.
Nowotwór prawny
Sytuacja uległa zasadniczej zmianie po wejściu w życie ustawy z 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. nr 79, poz. 127) za przyczyną art. 38 i 43.
W myśl pierwszego z tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta