Odsetki od zaległych odsetek
Zakaz anatocyzmu w działalności kredytowej banków
Odsetki od zaległych odsetek
Paweł Pelc
Pilnego dostosowania do warunków gospodarki rynkowej wymaga m. in. art. 482 kodeksu cywilnego, dotyczący zakazu anatocyzmu, czyli naliczania odsetek od zaległych odsetek.
Ustawodawca przewidział trzy wyjątki od zakazu anatocyzmu. Chodzi o: odsetki od pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe; odsetki od momentu wytoczenia powództwa o nie; porozumienie stron po powstaniu zaległości w spłacie odsetek.
Przepis art. 482 k. c. milczy na temat odsetek za opóźnienie w zapłacie zaległych odsetek od udzielanych przez banki kredytów. Część autorów pomija ten problem, rozciągając normę wyłączającą pożyczki długoterminowe także na kredyty długoterminowe.
Problemem zakazu anatocyzmu w stosunkach kredytowych zajął się ostatnio Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie dotyczyło kredytu krótkoterminowego i przedmiotem rozważań SN był § 1, a nie § 2 art. 482 k. c. Sędziowie uznali, że wystawienie bankowego tytułu wykonawczego obejmującego odsetki od zaległych odsetek jest równoznaczne z wytoczeniem o nie powództwa w rozumieniu art. 482 § 1 k. c. (sygn. akt III CZP 76/ 95, OSN CP z 1995 r. , z. 11, poz 155) . W orzeczeniu tym SN stwierdził, że obecnie, ze względu na inny poziom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta