Informacje
Informacje
Wyznanie, płeć i kolor skóry nie są ważne
Przeciwko dyskryminacji
Rozmowa z Maxwellem Yaldenem, szefem kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka
Trudno sobie wyobrażać nieprzestrzeganie praw człowieka w państwie takim jak Kanada. Czym więc zajmuje się pańska komisja?
Trzeba uczynić bardzo ważne rozróżnienie między widzeniem problemów praw człowieka w Kanadzie, a więc tym, czym się zajmuje moja komisja, a kwestią praw człowieka w innych krajach. Nie zajmujemy się fundamentalnymi sprawami wolności, jak prawo do głosowania, do wolności słowa, do uczciwego sądu lub do szybkiego postawienia przed sędzią. Takie problemy już u nas nie istnieją. Zajmujemy się natomiast kwestią równości praw. Mieszkamy w zamożnym kraju i każdy powinien mieć równe prawa i możliwości, niezależnie od tego, czy jest mężczyzną czy kobietą, białym czy czarnym, katolikiem czy żydem, pochodzi z Polski czy Anglii. Tak stanowi nasze prawo i czuwanie nad jego przestrzeganiem jest podstawowym zadaniem komisji.
Czy są jakieś grupy obywateli, które podlegają waszej szczególnej ochronie?
Tak. Myślę na przykład o ludziach niepełnosprawnych. Chcielibyśmy, by zdrowi i niepełnosprawni mieli równe szanse, jednakowy dostęp do rozmaitych usług, zwłaszcza świadczonych przez urzędy państwowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta