Pod nieobecność oskarżonego
Prosto ze Strasburga
Pod nieobecność oskarżonego
Fakt, że ci sami sędziowie rozpatrywali i wyrokowali w sprawie pod nieobecność oskarżonego, a następnie ponownie z jego udziałem, i orzeczenie było znowu skazujące, nie oznacza, że sąd był stronniczy.
W grudniu 1988 r. prokurator postawił Thomannowi zarzut m. in. oszustwa w warunkach recydywy. Proces przed sądem karnym kantonu Basel-Stadt wyznaczono na maj 1989 r. Nie było jednak możliwości doręczenia wezwania oskarżonemu, opuścił bowiem dom, nie pozostawiając adresu. Sąd wydał nakaz aresztowania z informacją, że proces może odbyć się w każdym czasie, również pod nieobecność oskarżonego.
Trzyosobowy skład sądu rozpatrzył sprawę między 10 a 17 maja 1989 r. Thomann został aresztowany 16 maja i doprowadzony do sądu na ogłoszenie wyroku. Dostał 2, 5 roku więzienia oraz wysoką grzywnę.
Niezwłocznie wystąpił z wnioskiem o ponowną rozprawę. Sąd wyraził na to zgodę i doręczył mu pisemne uzasadnienie wyroku wydanego in absentia. Termin rozprawy wyznaczono na 30 października 1989 r. Kiedy Thomann dowiedział się, że będą go sądzić ci sami sędziowie, którzy wydali poprzedni wyrok, wystąpił o ich wyłączenie. Wniosek został oddalony przez tych samych sędziów. Sąd apelacyjny uchylił to postanowienie inakazał rozpatrzenie wniosku w nowym składzie. Ponownie go oddalono. Thomann znów się odwołał, tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta