Aktywność zawodowa a rodzina
Aktywność zawodowa a rodzina
Maria Strykowska
Praca jest podstawowym czynnikiem strukturalizującym ludzkie życie inadającym mu sens. Zachodzi pytanie -- czy to twierdzenie w takim samym stopniu odnosi się do przedstawicieli obydwu płci? Jeżeli chodzi o przeszłość, to udzielenie na nie odpowiedzi nie sprawia żadnej trudności. To mężczyzna pracował zawodowo zapewniając byt rodzinie, a kobieta zajmowała się rodzeniem iwychowywaniem dzieci oraz prowadzeniem domu. Do podjęcia pracy zawodowej zmuszały ją obok przymusowej konieczności, jak to jest widoczne do dzisiaj w rolnictwie, jedynie sytuacje wyjątkowe, jak np. wojny, klęski żywiołowe, w których trzeba było uruchomić rezerwy tkwiące w społeczeństwie.
Dopiero rozwój przemysłu stworzył możliwość zatrudnienia kobiet na wielką skalę. Zmianie uległy również przyczyny podejmowania przez kobiety pracy. Przed wojną w Polsce pracowały głównie kobiety zrodzin najuboższych i zatrudniane były przede wszystkim w usługach. Obecnie czynnik ekonomiczny nadal posiada najistotniejsze znaczenie, zwłaszcza wśród kobiet samotnych lub tych, których mężowie są bezrobotni. Podejmowanie przez kobiety pracy jest także uwarunkowane innymi względami. Należą do nich przede wszystkim względy demograficzne (zmniejszenie liczebności rodzin, wydłużenie okresu kształcenia młodzieży) i technologiczne (powstawanie nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta