Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed nami burzliwy, ale dobrze zapowiadający się rok

05 stycznia 2011 | Moje pieniądze | kinga żelazek
Ubiegły rok był dobry dla inwestorów i indeksy giełdowe dalej rosną
źródło: Rzeczpospolita
Ubiegły rok był dobry dla inwestorów i indeksy giełdowe dalej rosną
Do końca tego roku indeksy warszawskiego parkietu powinny wzrosnąć co najmniej o kilkanaście procent,  choć w pierwszym półroczu prawdopodobnie pojawi się głębsza korekta.
źródło: Rzeczpospolita
Do końca tego roku indeksy warszawskiego parkietu powinny wzrosnąć co najmniej o kilkanaście procent, choć w pierwszym półroczu prawdopodobnie pojawi się głębsza korekta.
Na koniec 2011 r. cena uncji złota może przekroczyć  1600 dolarów.
źródło: Rzeczpospolita
Na koniec 2011 r. cena uncji złota może przekroczyć 1600 dolarów.
Analitycy przewidują, że ropa w najbliższych tygodniach  może zdrożeć do 100 dolarów za baryłkę.
źródło: Rzeczpospolita
Analitycy przewidują, że ropa w najbliższych tygodniach może zdrożeć do 100 dolarów za baryłkę.

Zdaniem analityków w 2011 r. hossa na rynku akcji i surowców będzie kontynuowana. Nie obejdzie się jednak bez kilkunastoprocentowych spadków indeksów. Główny powód to kryzys finansów publicznych w strefie euro

Większość prognoz publikowanych na początku 2010 roku zakładała, że na koniec grudnia indeksy warszawskiej giełdy będą wyższe o około 15 proc. I tak też się stało. WIG20, czyli wskaźnik największych spółek giełdowych, wzrósł o 15 proc., a wskaźnik szerokiego rynku, WIG, o 19 proc. Nie sprawdziły się natomiast pesymistyczne przewidywania niektórych analityków dotyczące pojawienia się drugiego dna recesji.

Czy i tym razem rację będzie miała większość? Wśród ekspertów przeważają bowiem optymistyczne prognozy dotyczące rynku akcji. W tym roku ceny na giełdzie mają zwiększyć się nawet o ponad 15 proc. Będzie to m.in. rezultat dodruku pieniędzy przez banki centralne, a także efekt poprawy koniunktury w przemyśle.

Analitycy są też zgodni, że w pierwszym półroczu na giełdach dojdzie do głębszej korekty. Spadki wywołane kryzysem w strefie euro mogą wynieść nawet 20 proc. Jednak kryzys powinien zostać szybko zażegnany (przynajmniej na jakiś czas), a indeksy – odbić gwałtownie w górę. Z zakupem akcji czy z inwestycją w fundusze akcyjne warto zatem poczekać do korekty, gdy kursy wyraźnie spadną.

– Polska i Rosja będą należały do najatrakcyjniejszych regionów z punktu widzenia inwestorów. Z kolei na znaczeniu straci Turcja. Spodziewana tam podwyżka stóp procentowych negatywnie wpłynie na wyniki banków – wyjaśnia Michał Hulbój,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament