Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwy pułkownik Kwiatkowski

18 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Tomasz Łabuszewski
Kpt. Tadeusz Kwiatkowski – fot. z okresu służby w WUBP w Warszawie
źródło: IPN
Kpt. Tadeusz Kwiatkowski – fot. z okresu służby w WUBP w Warszawie

Tadeusz Kwiatkowski – major UB, podpułkownik MO

Kariera Tadeusza Kwiatkowskiego stanowi doskonały przykład ciągłości działań i standardów komunistycznych służb specjalnych. Mimo sięgającej blisko 40 proc. redukcji funkcjonariuszy bezpieki w latach 1955 – 1957 udało mu się z powodzeniem przejść weryfikacyjne sito mające w założeniu doprowadzić do pozbycia się ubeków oskarżanych o łamanie tzw. praworządności socjalistycznej. Stało się tak pomimo ewidentnych dowodów świadczących o jego udziale w wielu zbrodniach dokonywanych nawet wbrew obowiązującemu wówczas represyjnemu prawu.

Urodził się 21 września 1920 r. w Rozalinie w powiecie błońskim w rodzinie robotniczej. Ukończył szkołę podstawową. W 1939 r. jako ochotnik brał udział w wojnie obronnej w szeregach jednostki lotniczej, a potem dołączył do oddziałów Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie, w składzie której walczył z Niemcami pod Kockiem. W 1942 r. na terenie powiatu błońskiego związał się z konspiracją komunistyczną – zostając członkiem PPR oraz żołnierzem GL (posługiwał się wówczas pseudonimem Witek). Po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej początkowo był trzecim sekretarzem miejskim PPR w Pruszkowie.

Już w lutym 1945 r. – podobnie jak wielu innych działaczy o GL-owskiej i AL-owskiej przeszłości – przeniósł się do resortu bezpieczeństwa pilnie poszukującego ludzi „pewnych" z konspiracyjnym doświadczeniem. Służbę rozpoczynał w PUBP w powiecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8930

Spis treści
Zamów abonament