Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brońcie polskości na każdym kroku!

18 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Bogusław Wójcik
Stanisław Mandecki, jeden z założycieli organizacji Orlęta
źródło: IPN
Stanisław Mandecki, jeden z założycieli organizacji Orlęta
Dokument wewnętrzny Orląt określający zasady, którymi kierowali się członkowie organizacji (Prawa „Orląt”)
źródło: IPN
Dokument wewnętrzny Orląt określający zasady, którymi kierowali się członkowie organizacji (Prawa „Orląt”)

Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie. W latach 1944 – 1956 do aresztów śledczych UB, przed Wojskowe Sądy Rejonowe, a w dalszej konsekwencji do więzień Polski Ludowej z Rzeszowszczyzny trafiły setki młodych ludzi zaangażowanych w działalność podziemnych organizacji młodzieżowych. Wykryto wówczas prawie 30 takich organizacji. Działało ich z pewnością więcej, należy jednak pamiętać, że jedna ulotka lub wypowiedziane nieopatrznie zdanie uruchamiało wielką machinę państwowej represji

Z zasady organizacje tworzyła młodzież męska. Jedyną zdekonspirowaną organizacją żeńską była powstała w marcu 1947 r. w Przeworsku Liga Walki Młodych z Komunizmem. W pojedynczych przypadkach młode kobiety wchodziły w skład innych organizacji młodzieżowych. Do wspomnianych organizacji należały przede wszystkim dzieci chłopów i robotników, w tym będące członkami ZMP, harcerstwa czy TPPR.

W statucie Orląt założyciele tej organizacji Stanisław Mandecki i Lesław Popowicz w 1947 r. napisali: „Celem Orląt jest: (a) podtrzymywanie na duchu młodzieży podczas okupacji bolszewickiej; (b) walka o Niepodległą i Chrystusową Polskę". W instrukcji zaś Ruchu Oporu Armii Krajowej z 1948 r. znalazł się między innymi następujący zapis: „Zadaniem tej organizacji jest uwolnienie Polski spod jarzma bolszewickiego".

Niektóre z tych organizacji działały wyjątkowo krótko. Młodzieżowa Armia Podziemna z Przemyśla zaledwie trzy miesiące, od czerwca do sierpnia 1947 r., podobnie jak Armii Bezpieczeństwa Cmolasu, od grudnia 1955 r. do lutego 1956 r. Formalnie nawet i ponad dziesięć lat funkcjonowały Związek Wolnej Młodzieży Polskiej w latach 1944 – 1955 oraz Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945 – 1955. Do największych należała Młodzież Wielkiej Polski, która w latach 1944 – 1947 skupiała w swoich szeregach około 170 osób. Kolejne pod względem wielkości były Orlęta liczące 100 członków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8930

Spis treści
Zamów abonament