Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za opór wobec komornika nie mniej niż 2 tys. zł

18 października 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Michał Trzebiński radca prawny  specjalizujący się  w prawie pracy
źródło: Rzeczpospolita
Michał Trzebiński radca prawny specjalizujący się w prawie pracy

Grzywnę za lekceważenie obowiązków można nałożyć na pracodawcę wielokrotnie. A jeśli przez jego nieudolność egzekucja stanie się niemożliwa, odpowie finansowo wobec wierzyciela

Gdy komornik zajmuje wynagrodzenie, z konsekwencjami tego musi liczyć się nie tylko dłużnik. Ma na nie uważać również pracodawca. Przybywa mu bowiem kilka nowych powinności. Jeśli ich nie wykona lub zrobi to wadliwie, słono za to zapłaci. O czym musi pamiętać szef, gdy otrzyma wyrok zajmujący wynagrodzenie jego podwładnego?

Dane do wglądu

Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika wszczyna egzekucję zwykle na wniosek wierzyciela (np. byłej żony podwładnego, banku czy innego pożyczkodawcy) po przedstawieniu przez niego tytułu wykonawczego. Może to być np. prawomocny wyrok, ugoda zawarta przed sądem lub mediatorem, niektóre akty notarialne, inne orzeczenia, ugody i akty podlegające natychmiastowej realizacji z mocy ustawy zaopatrzone przez sąd w klauzulę wykonalności.

Dla szefa obowiązki związane z egzekucją pracowniczej pensji zaczynają się w chwili, kiedy otrzyma pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Musi udostępnić komornikowi wszystkie dane dotyczące dłużnika, a więc przede wszystkim osobowe, wysokość przysługującego mu wynagrodzenia czy numer konta bankowego podwładnego.

Bardzo często komornicy żądają od szefów ujawnienia wielu szczegółowych danych o ich pracownikach, np. przesłania świadectwa pracy czy druków ZUS RMUA. Firmy twierdzą natomiast, że to nie są informacje niezbędne do prowadzenia egzekucji z płacy. Boją się, że podwładni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9364

Wydanie: 9364

Spis treści
Zamów abonament