Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla fiskusa liczą się przede wszystkim księgi gminne

18 października 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz

Przy zmianach stanu nieruchomości należy najpierw zmienić zapisy w ewidencji gruntów, a dopiero później starać się o korzystniejsze opodatkowanie

Przepisy określające przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie są zbyt precyzyjne – stwierdził przed trzema laty Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 7 października 2009 r., II FSK 635/08). Dla osób zmagających się z niuansami podatku od nieruchomości to stwierdzeni może się wydać banalne, ale odzwierciedla problemy, jakie pojawiają się w praktyce.

Tekst ustawy rzeczywiście nie rozstrzyga wszystkich sytuacji, z jakimi mają do czynienia podatnicy i fiskus. W wielu przypadkach ustawa odsyła do innych aktów prawnych (np. do prawa budowlanego). Nie zawsze prowadzi to do wyjaśnienia sytuacji, zwłaszcza że owe akty prawne przygotowywano z myślą o celach innych, niż fiskalne. Stąd też wynika wiele przeszkód w optymalizacji zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości.

Ewidencje ponad wszystko

Jeden z braków ustawy to brak określenia w niej charakteru ewidencji gruntów i budynków, W zasadzie organy podatkowe przyjmują zapisy w tych ewidencjach jako niepodważalną podstawę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9364

Wydanie: 9364

Spis treści
Zamów abonament