Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaoszczędzić na podatku od budynków i budowli

18 października 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz

Kontynuujemy cykl „optymalizacja". Publikujemy w nim artykuły, z których czytelnik dowie się co zrobić, żeby zapłacić jak najniższy podatek. W tym przypadku – podatek od nieruchomości

Wysokie opodatkowanie nieruchomości dla biznesu można zmniejszyć poprzez odpowiednie potraktowanie powierzchni budynków i ich stanu technicznego. Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości to zaledwie dziesięć artykułów w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa).

Wydawać by się mogło, że tak mała objętość materii prawnej nie pozwala na próby optymalizacji zobowiązań z tytułu tego podatku. Jednak ustawa i dotyczące jej orzecznictwo dają pewne możliwości zmniejszenia podatku, który potrafi być dotkliwy dla finansów przedsiębiorstwa. Stawka podatku może przecież sięgać niemal 22 zł za metr kwadratowy budynku. W przypadku budowli jest to 2 proc. ich wartości, co przy dużych i nowoczesnych obiektach może oznaczać kwoty idące w miliony złotych.

Powierzchnia nie zawsze taka sama

Podstawą opodatkowania – w przypadku budynków lub ich części – jest powierzchnia użytkowa. Przepisy ustawy określają, że pod tym pojęciem kryje się powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Istotne jest, że do powierzchni nie wlicza się klatek schodowych (lub czasami także powierzchni pod schodami) oraz szybów dźwigowych.

Tymczasem bywa, że firma deklaruje dla celów podatku od nieruchomości całą wynajmowaną powierzchnię wynikającą z aktu własności, czy umowy najmu. Tymczasem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9364

Wydanie: 9364

Spis treści
Zamów abonament