Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Analiza rachunków, faktur i oświadczeń

29 marca 2013 | Vademecum kadry i płace | Marek Rotkiewicz
Limity obowiązkowych potrąceń z wynagrodzenia
źródło: Rzeczpospolita
Limity obowiązkowych potrąceń z wynagrodzenia
Rozliczenie kosztów podróży (kontynuacja polecenia wyjazdu)
źródło: Rzeczpospolita
Rozliczenie kosztów podróży (kontynuacja polecenia wyjazdu)

Pracownik powinien udokumentować koszty swojego wyjazdu w ciągu 14 dni od powrotu. Za opóźnienie można go ukarać. Jeśli spóźnia się notorycznie, może nawet stracić etat.

Pracownik powinien przedłożyć rozliczenie kosztów podróży w ciągu 14 dni od dnia zakończenia wyjazdu. W praktyce chodzi o to, żeby złożył wszelkie informacje, które posłużą do naliczenia należnych mu świadczeń. Przy czym odpowiedzialność za prawidłowe naliczenie i wypłatę świadczeń ze stosunku pracy ponosi pracodawca. Oczywiście musi bazować na przekazanych przez pracownika dokumentach i oświadczeniach, ale samo naliczenie należności pozostaje już po jego stronie.

Termin 14 dni na złożenie przez pracownika tak rozumianego rozliczenia dotyczy zarówno delegacji krajowych, jak i zagranicznych.

Przykład

14-dniowy termin

Pracownik zakończył zagraniczną podróż służbową i przekroczył granicę niemiecko-polską 8 kwietnia o godz. 23. Do miejscowości zakończenia podróży (Poznań) dotarł 9 kwietnia o godz. 2. Delegacja zakończyła się zatem 9, a nie 8 kwietnia, wraz z przyjazdem do miejscowości zakończenia podróży. Za zakończenie delegacji nie można przyjąć zakończenia jej zagranicznej części.

Bieg 14-dniowego terminu liczy się od dnia zakończenia delegacji, ale przy jego ustaleniu nie bierze się pod uwagę tego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Termin oznaczony w dniach

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9499

Wydanie: 9499

Spis treści
Zamów abonament