Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja – ostatnia nadzieja eurosceptyków

29 marca 2013 | Publicystyka, Opinie | Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Prawicowi eurosceptycy z Europy Środkowej powinni się raczej podjąć zadania reanimacji – leżącego u źródeł Unii – karolińsko-nadreńskiego dziedzictwa, niż szukać sojusznika na Wschodzie – twierdzi publicysta „Rzeczpospolitej”.

Minęły już czasy, kiedy Unia Europejska mogła uchodzić w Polsce za cichego sojusznika Rosji przeciwko Wujowi Samowi. A przecież na początku ubiegłej dekady przekonanie o takich właśnie geopolitycznych zależnościach pojawiało się na szeroko pojętej polskiej prawicy niemal jako dogmat.

Przyczyniała się do tego propaganda zachodnioeuropejskich eurofobów, lubujących się porównywać UE do ZSRR. Jednym z nich jest Władimir Bukowski. To nie tylko znakomity rosyjski pisarz, który w epoce sowieckiej zasłynął tym, że stawiał bohatersko czoła reżimowi totalitarnemu. W roku 1976 wyemigrował na Zachód. Uzyskał obywatelstwo brytyjskie i jest od wielu lat działaczem Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (na jej czele stoi barwny eurodeputowany Nigel Farage), postulującej wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii, która – jak twierdzi znany dysydent – staje się coraz bardziej totalitarną strukturą.

Raj podatkowy na Cyprze był finansowym eldorado dla krezusów z Rosji i Ukrainy. To w imieniu tych ludzi wypowiada się Miedwiediew, kiedy udaje neoliberała

Bukowski powołuje się w swoich tezach na opublikowaną w roku 1990 książkę amerykańskiego socjologa pochodzenia serbskiego Bogdana Denitcha „The End of the Cold War". Autor dowodził w niej, iż upadek realnego socjalizmu uruchomił procesy zbliżenia sowieckiego establishmentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9499

Wydanie: 9499

Spis treści
Zamów abonament