Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze łatwo odróżnić umowę o pracę od zlecenia

03 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

O rodzaju kontraktu, na podstawie którego zatrudniony świadczy pracę, decyduje podporządkowanie, czas wykonywania obowiązków, sposób obliczania płacy oraz konieczność osobistej realizacji zadań.

Umowa o pracę, w porównaniu z umową zlecenia czy o dzieło, wiąże się ze znacznymi obciążeniami dla pracodawcy. Dlatego często dochodzi do sytuacji, w której osoba faktycznie jest pracownikiem, choć swoje zadania wykonuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Takie ukształtowanie wzajemnych relacji jest skuteczne, ale tylko do czasu, kiedy sprawa trafi do sądu. Pracodawca powinien więc tak układać stosunki z osobami na umowach cywilnoprawnych, aby nie było żadnych wątpliwości co do ich rzeczywistego charakteru.

Ważne przepisy

Na podstawie art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. To, że mamy do czynienia z umową o pracę, często wynika z jej treści, choć umowa ma inną nazwę np. zlecenia.

Niekiedy sama treść umowy nie daje odpowiedzi na pytania, czy jest to angaż pracowniczy czy kontrakt cywilnoprawny. Konieczna będzie ocena sposobu wykonywania zadań przez zaangażowanego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9502

Wydanie: 9502

Spis treści
Zamów abonament