Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs waluty należy zastosować

12 marca 2014 | Prawo i praktyka | Krystian Szymaniak

VAT | Obowiązujące od 1 stycznia regulacje wpływają na sposób przeliczania na złote określonych w euro kwot stosowanych do ustalenia podstawy opodatkowania.

Z początkiem roku weszły w życie obszerne zmiany do ustawy o VAT. Mają one istotny wpływ na rozliczenia podatkowe przedsiębiorców i w wielu przypadkach mogą oznaczać konieczność zmodyfikowania stosowanych dotychczas procedur. Nowelizacja objęła m.in. przepisy dotyczące wystawiania faktur. W związku z tą zmianą podatnicy mają możliwość wystawiania faktur przed powstaniem obowiązku podatkowego. Nowe regulacje nie pozostają jednak bez wpływu na zasady przeliczeń na złote kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania określonych w walucie obcej.

Zasada ogólna...

Zarówno podstawa opodatkowania, jak i podatek należny powinny być określone w polskich złotych. Zagadnienie kursu waluty, jaki należy stosować do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania na potrzeby VAT, ustawodawca uregulował w art. 31a ustawy o VAT. Norma ogólna (ust. 1 tego artykułu) wskazuje, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, podatnik powinien przeliczyć je na złote według średniego kursu danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Ponadto podatnik ma możliwość zastosowania alternatywnego sposobu przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote. Przeliczenie takie polega na wykorzystaniu kursu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9786

Wydanie: 9786

Spis treści
Zamów abonament