Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko fałszywy akcjonariusz odpowie karnie za kłamstwo

12 marca 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

PRAWO HANDLOWE | Umożliwianie bezprawnego głosowania na walnym zgromadzeniu przez np. wystawienie sfałszowanego zaświadczenia to przestępstwo. Można za nie zostać ukaranym grzywną, ograniczeniem wolności albo rokiem więzienia.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy jest organem spółki akcyjnej, na którym reprezentowany jest kapitał zakładowy spółki, a także inwestorzy. Jest ono naczelnym organem spółki, którego decyzje podejmowane w formie uchwał wytyczają kierunek rozwoju spółki i decydują o jej przyszłości. Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zwoływane jest co najmniej raz w roku – w ciągu 6 miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego. Kodeks spółek handlowych przewiduje także zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia  przez akcjonariuszy. Żądanie takie mogą wysunąć np. akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy musi być też zwołane przez zarząd,  gdy bilans wykazuje straty przekraczające sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego.

Zarząd musi podjąć działania

Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołuje zarząd spółki. Powinien to zrobić w terminie sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Jeżeli zarząd nie wywiąże się z tego obowiązku, to uprawnionym organem do zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy jest rada nadzorcza. Prawo zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ma również zarząd, a także – w razie niepodjęcia działań przez zarząd – rada nadzorcza. W niektórych sytuacjach z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9786

Wydanie: 9786

Spis treści
Zamów abonament