Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrącenie zobowiązań nie gwarantuje szybszego zwrotu VAT

01 września 2014 | Prawo i praktyka | Andrzej Sroka

ROZLICZENIA | Przepisy przewidują możliwość odzyskania VAT w 25-dniowym terminie pod warunkiem uregulowania wszystkich faktur ujętych w deklaracji. Problem może się pojawić, gdy zapłata nastąpi poprzez kompensatę wzajemnych należności.

Andrzej Sroka

  • Firma zajmuje się świadczeniem usług transportowych i spedycyjnych. Usługi świadczone są przede wszystkim na rzecz podatników z innych krajów. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz – zgodnie z art. 28b ustawy o VAT – w kraju usługobiorcy. Z kolei w przypadku niektórych krajowych zakupów firma rozlicza się z kontrahentami poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności. W deklaracji VAT firma wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni, dołączając wniosek o szybszy zwrot. Czy uregulowanie należności za nabyte usługi lub towary w formie potrącenia oznacza zapłatę i czy firma ma w takim przypadku prawo do otrzymania zwrotu VAT w przyspieszonym, 25-dniowym terminie? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Co do zasady kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu krajowego nabycia towarów i usług lub uregulowania całości lub części zapłaty przed zakupem towaru lub wykonaniem usługi.

Gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9929

Wydanie: 9929

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament