Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najkorzystniej zagospodarować podatek wykazany w deklaracji

30 października 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

OPTYMALIZACJA | Firma, u której wystąpiła nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, powinna się każdorazowo zastanowić, czy bardziej opłacalne jest przeniesienie tej kwoty na kolejny miesiąc czy ubieganie się o jej zwrot na rachunek bankowy.

Marcin Szymankiewicz

Jesteśmy firmą produkcyjną (wyroby VAT czynny) sprzedającą wyroby prawie wyłącznie na terenie kraju. Zazwyczaj w deklaracjach VAT-7 wykazujemy kwotę zobowiązania podatkowego (średnio ok. 130–150 tys.). W październiku 2014 r. z uwagi na modernizację naszego parku maszynowego ponieśliśmy znaczne nakłady finansowe. W konsekwencji wystąpiła znaczna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (140 000 zł). W następnych miesiącach nie planujemy znacznych wydatków, więc zakładamy, że – uwzględniając przewidywany podatek należny i bieżący podatek naliczony – występować będą kwoty zobowiązań podatkowych takie jak zazwyczaj. Czy korzystniej będzie nam wykazać tę nadwyżkę jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też ubiegać się o zwrot na rachunek bankowy (z uwagi na wydłużone terminy płatności większość faktur zakupu ujętych w deklaracji VAT-7 nie będzie zapłacona na moment złożenia deklaracji VAT-7 za październik 2014 r.)? – pyta czytelnik.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku firmy czytelnika korzystniej będzie wykazać w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. nadwyżkę podatku jako kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, czy też ubiegać się o zwrot na rachunek bankowy, trzeba sprawdzić:

∑ do kiedy powinien zapłacić VAT za następny miesiąc, tj. za listopad 2014 r. (czytelnik przewiduje, że w następnych miesiącach firma wykaże jak zazwyczaj kwoty zobowiązań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9980

Wydanie: 9980

Spis treści

Ranking szpitali

Zamów abonament