Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie bez czarnego PR

30 października 2014 | Menedżer
źródło: materiały prasowe

Umowy | Jeśli fotografia odchodzącego z firmy menedżera jest jedynie elementem tła, np. folderów informacyjnych czy zdjęcia grupowego na firmowej stronie, jego podobizny nie usunie się z nich z dnia na dzień. Nie da rady też tego zrobić z jego innymi danymi, np. w sądowym rejestrze spółek czy raporcie rocznym, do których publikowania spółkę zobowiązują przepisy.

Rz: Załóżmy taką sytuację – menedżer wysokiego szczebla po miesięcznym urlopie w egzotycznym kraju wraca do Polski i oświadcza pracodawcy, że ma nowy pomysł na życie, także zawodowe, i rezygnuje z posady. Czy zaskoczony szef może próbować przekonać go do zmiany planów i pozostania na stanowisku?

Krzysztof Gąsior, adwokat, kancelaria K&L Gates: Próbować może, ale jedną z naczelnych zasad prawa pracy jest wolność pracy, określona w art. 65 konstytucji. Odnosi się to także do wolności od pracy. Jeśli zatem menedżer inaczej określa swoje preferencje i to, co będzie chciał zawodowo robić, nie można go przymusić do dotychczasowej pracy. Trzeba się więc pogodzić z tą decyzją i skoncentrować już na... szukaniu nowego menedżera.

Nie pomogą tu żadne sztuczki, naciski, argumenty, odwoływanie się do wyższych racji?

Absolutnie. Tak zwany czarny PR polegający na ośmieszaniu czy zdyskredytowaniu decyzji pracownika o odejściu jest wykluczony. Niedopuszczalna jest nawet próba krytyki takiej osoby, np. przez dwuznaczne komentarze czy e-maile. Dotyczy to zarówno komunikacji wewnątrz firmy, jak i tej zewnętrznej. Zalecam daleko idącą ostrożność w komentowaniu wyborów pracownika. Nieważne, czy jego decyzja spowodowana jest poznaniem nowych atrakcyjnych sposobów spędzenia czasu, spotkaniem partnera życiowego czy przejściem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9980

Wydanie: 9980

Spis treści

Ranking szpitali

Zamów abonament