Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uproszczona metoda ewidencji nie modyfikuje zasad podatkowych

24 grudnia 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Michał Grzywacz, radca prawny, doradca podatkowy, partner 
w kancelarii Grzywacz-Zawada
źródło: materiały prasowe
Michał Grzywacz, radca prawny, doradca podatkowy, partner 
w kancelarii Grzywacz-Zawada

Pojęcie kosztów w ujęciu rachunkowym nie jest tożsame z pojęciem kosztów uzyskania przychodów w PIT. Nie można tym samym automatycznie przenosić kosztów w sensie bilansowym do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 25 listopada 2015 r. (I SA/Po 1075/15).

Stan faktyczny

Podatnik jest właścicielem firmy usługowo-remontowej i podlega opodatkowaniu PIT. Jego firma zajmuje się rozbiórką i burzeniem budynków, robotami ziemnymi, pokryciem dachów, okładaniem ścian oraz pracami blacharskimi. Przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Firma podatnika wprowadziła zmiany w obowiązującej dotychczas polityce rachunkowości i ewidencjonuje koszty zgodnie z zasadą określoną w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Polega ona na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu, połączonym z ustaleniem stanu tych składników aktywów i ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. W związku z tym, w polityce rachunkowości przyjęto sporządzanie spisu z natury raz w roku na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia każdego roku. Podatnik uznał bowiem, że okresem sprawozdawczym jest rok podatkowy pokrywający się w przypadku przedsiębiorstwa z rokiem kalendarzowym.

Podatnik chciał się upewnić, czy sporządzanie spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów, niesprzedanych towarów na koniec roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10329

Wydanie: 10329

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament