Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antysemici i Żydzi (2)

24 grudnia 2015 | Plus Minus | Irena Lasota
źródło: Plus Minus

Nie jest łatwo zostać antysemitą czy Żydem. Nie wystarczy zostać tak nazwanym przez najbardziej nawet prestiżową gazetę czy najpopularniejszego polityka.

Dawid Wildstein, o którym była mowa w poprzednim odcinku, miał dziadka ze strony ojca, który był Żydem. Z czego wynika, że ani jego ojciec Bronek, ani sam Dawid nie są Żydami. Żydem jest się od strony matki. Gdyby obaj chcieli uwierzyć „Gazecie Wyborczej", że bliżej im do judaizmu, musieliby udowodnić swoją chęć zostania Żydami przed komisją zwaną beit din, wejść do mykwy i dokonać religijnego obrzezania, które w ich wieku może być bardzo bolesne.

Oczywiście w powszechnym odczuciu Żydem może być każdy. Pamiętam, kiedy wjechaliśmy jesienią 1990 roku do Krakowa i mój mąż Jakub powiedział: „zobacz, tędy chyba przeszedł Cahal [armia Izraela]". Całe miasto było pokryte gwiazdami Dawida. Okazało się jednak, że była to po prostu kampania prezydencka i wszystkie portrety Tadeusza Mazowieckiego zamalowywano właśnie tą gwiazdą. Biedny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10329

Wydanie: 10329

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament