Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniane bogactwo

21 listopada 1998 | Plus Minus | IT

WYSTAWY

Ceramika kadyńska we Fromborku

Zapomniane bogactwo

Sto lat temu Eduard Birkner przekazał cesarzowi Rzeszy Niemieckiej Wilhelmowi II wieś Kadyny leżącą między Elblągiem a Tolkmickiem. Nie była to jeszcze jedna zwykła, położona nad Zalewem Wiślanym, wioska. Więcej tu znajdowało się historycznych budynków i miejsc niż domów mieszkalnych, a stojący na skraju starego lasu dąb (rośnie do dziś zwany Dębem Bażyńskiego) liczył ponad 800 lat i prawie 10 mwobwodzie.

Wieś wzniesiona na miejscu grodziska Pomezanów, przez prawie dwieście lat należała do rodu Bażyńskich. W XVII w. franciszkanie założyli w Kadynach klasztor i kościół. Barokowy pałac w pięknym parku, spichlerz, budynek oranżerii i rozległe stajnie dopełniały cesarskiego majątku.

Nic dziwnego, że Wilhelm II uczynił z Kadyn swoją letnią rezydencję. Tutaj mógł zrealizować swoje zamiłowania artystyczne, przejawiające się w kolekcjonowaniu antycznej ceramiki i zainteresowaniu garncarską sztuką. Specyfiką Kadyn było nie tylko piękne położenie, urzekająca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1550

Spis treści
Zamów abonament