Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwiaty widzę niebieskie

10 maja 2002 | Publicystyka, Opinie | JK
źródło: Nieznane

Kwiaty widzę niebieskie

Wczorajsze spotkanie w Związku Ociemniałych Żołnierzy z okazji 57. rocznicy zakonczenia drugiej wojny światowej. Od lewej: Alojzy Satora (urodził się w 1924 roku w Dobranowicach koło Wieliczki); Alfons Cyrzon (kaszub z Kartuz, ma 77 lat - taka jest też średnia wieku w Związku, któremu przewodniczy); Dobrosław Spychalski (Łódź,1927); Jerzy Wyszyński (Warszawa, 1925); Michał Żołądkiewicz (Warszawa, 1916)

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

JAKUB KOWALSKI

W 1970 roku Krzysztof Kieślowski nakręcił dokument "Byłem żołnierzem". "Dosyć ładny film. Mówił o żołnierzach, którzy stracili wzrok w czasie drugiej wojny światowej. Ci żołnierze właściwie cały czas siedzą przed kamerą i mówią", pisał w książce "O sobie". Czarno-biały film można obejrzeć na terkoczącym stole montażowym w wytwórni "Czołówka". Można też wrócić do tematu sprzed lat, choć do innych bohaterów.

NASZE ŚWIATŁO

- Organizacje pomagające niewidomym żołnierzom powstały w czasie pierwszej wojny światowej w Niemczech i Francji. W 1917 roku we Lwowie utworzono szkołę dla ociemniałym frontowców. W grudniu 1919 roku w Poznaniu powstał Związek Ociemniałych Wojaków, kilka lat później Związek Ociemniałych Żołnierzy i inne organizacje. Ich zjednoczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2615

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament