Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką omyłkę można skorygować

06 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sławomir Wikariak

Niektóre błędy w ofertach zamawiający może poprawić. Byleby nie prowadziły one do istotnej zmiany w treści oferty

Możliwość korygowania błędów została wprowadzona do przepisów poprzez obowiązującą od 24 października 2008 r. nowelizację prawa zamówień publicznych. W teorii wszystko jest proste. Art. 87 ust. 2 pkt 3 nakazuje poprawiać „omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty”. Za każdym razem gmina organizująca przetarg musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy poprawienie błędu spowoduje istotne zmiany w treści oferty czy też nie? Pewne wskazówki daje tu orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.

Spór o jedną przepustnicę

W wyroku z 27 marca 2009 r. (sygn. KIO/UZP 312/09 i 342/09) skład orzekający wypowiedział się w sprawie przetargu na budowę mieszkań zorganizowanego przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych – TBS w Sosnowcu. Zamawiający unieważnił go, dochodząc do wniosku, że wszystkie oferty podlegały odrzuceniu. Jednym z powodów było nieuwzględnienie drobnego elementu – przepustnicy o konkretnych wymiarach – w kosztorysie. Firma, której ofertę odrzucono, podała w odpowiedniej pozycji trzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8286

Spis treści
Zamów abonament