Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy ustawa fotoradarowa jest zgodna z konstytucją

10 kwietnia 2009 | Prawo | Andrzej Skowron

Jak to możliwe, że Sejm uchwalił ustawę, która narusza i konstytucję, i ratyfikowane przez RP akty prawa międzynarodowego – dziwi się sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie

Jednym z problemów, które z pewnością nurtowały twórców znowelizowanego 20 lutego 2009 r. prawa o ruchu drogowym, było pytanie, czy regulacja dotycząca stosowania kar za „przekroczenia”, które poprzednio były wykroczeniami pospolitymi, jest zgodna z konstytucją, a w szczególności z jej art. 45 ust. 1 zapewniającym każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Sięgnięto więc do opinii ekspertów, którzy niemal zgodnie stwierdzili, że niebezpieczeństwo takie nie istnieje, bo choć zakres orzekania sądu administracyjnego, który rozpoznaje odwołania od decyzji głównego inspektora transportu drogowego i który bada tylko zgodność tej decyzji z prawem, jest węższy, gdyby porównać go z zakresem orzekania sadów powszechnych, to jednak jest to wystarczające, by uznać, że spełnione są standardy określone w art. 45 ust. 1, a także w art. 77 ust. 2 ustawy zasadniczej. Odwołano się przy tym do poglądów Trybunału Konstytucyjnego (TK), który istotnie w kilku kolejnych orzeczeniach zajął takie właśnie stanowisko, nie zważając jednak, że pozostaje to w oczywistej sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).

Źle się stało, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8290

Spis treści
Zamów abonament