Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jestem twórcą, nie bohaterem

05 września 2009 | Plus Minus | Piotr Semka
Najsławniejszy z rodzeństwa Eislerów - Hanns (z prawej) - jako kompozytor współpracował z Bertoldem Brechtem
źródło: BEW
Najsławniejszy z rodzeństwa Eislerów - Hanns (z prawej) - jako kompozytor współpracował z Bertoldem Brechtem
Ruth Fischer, siostra Hannsa przemawia na wiecu KPD  w 1925 r. Wkrótce jednak popadła w niełaskę Stalina
źródło: BEW
Ruth Fischer, siostra Hannsa przemawia na wiecu KPD w 1925 r. Wkrótce jednak popadła w niełaskę Stalina
Starszy brat – Gerhart  – agent Kominternu, potem żelazną ręką rządził NRD-owską radiofonią
źródło: Rzeczpospolita
Starszy brat – Gerhart – agent Kominternu, potem żelazną ręką rządził NRD-owską radiofonią

W życiorysie Hannsa Eislera, nadwornego kompozytora enerdowskiej władzy, odbijają się losy tysięcy podobnych mu artystów, którzy lgnęli do komunizmu jako obietnicy siły, aby potem tejże siły śmiertelnie się bać. I służyć jej, przełykając upokorzenia i niełaski

Hanns Eisler – rocznik 1895. Syn postępowego wiedeńskiego psychologa, obiecujący uczeń kompozytora Schoenberga, a potem awangardowy twórca teatru proletariackiego i pieśni bojowych komunistów w Niemczech weimarskich. Jego siostra Ruth Fischer była przez pewien czas szefową Komunistycznej Partii Niemiec, by potem zostać napiętnowana jako trockistka. Jego brat Gerhart dla odmiany nigdy nie utracił zaufania Stalina – był agentem Kominternu do spraw specjalnych.

Hanns po zdobyciu władzy przez Hitlera rozpoczyna tułaczkę po świecie. Mimo zachwytu nad komunizmem woli jednak pobyt w USA niż w Moskwie i zyskuje sławę w Hollywood jako autor muzyki filmowej. Oskarżony przez siostrę o udział w spisku zakończonym zamordowaniem swojego szwagra – trockisty Arkadija Masłowa, zostaje usunięty z Ameryki przez Komisję do spraw Działalności Antyamerykańskiej. Trafia wreszcie do komunistycznych Niemiec, gdzie zostaje oficjelem socjalistycznej kultury, autorem muzyki do hymnu NRD.

Postać, która swoim życiorysem mogłaby obdzielić tuzin osób, doczekała się specjalnej wystawy w Muzeum Żydowskim w Wiedniu. Jest to wystawa o muzyku, w ramach cyklu przypominającego kompozytorów wyrosłych w wiedeńskiej kulturze muzycznej, którzy z racji żydowskich korzeni opuścili Austrię. Postać Eislera co rusz wyrywa się z tych ramek. Od sylwetki Eislera kompozytora o wiele bardziej interesująca jest postać Eislera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8414

Spis treści
Zamów abonament